Apgaulingas 25 kadras

Sveiki Kinotekos skaitytojai ir kino iliuzijos ieškotojai,

Kas kitas jei ne aš, kino mechanikas Toto, galėčiau jums papasakoti istoriją apie 25 kadrą. Ar ši mistiška koncepcija tik mitas? Jei nebūtų kino, nebūtų ir 25 kadro idėjos. Peteris Jacksonas jau įveikė 24 kadrų per sekundę ribą ir sukūrė 48 kadrų Hobito trilogijos juostas. Bet ši istorija ne apie praktinius pokyčius kino industrijoje, o kodėl 25 kadras būtų ( jei jis egzistuoja) toks efektingas. Iš prigimties, (ar ne), žmogų valdo baimės bei savisaugos instinktas. Tamsos baimę keičia ateities baimės. Užaugę patikrinam palovius, kur nesislepia vaikystės monstrai. XX a. pradėjo sklisti gandas, kad 25 kadras arba pasąmoningos žinutės verčia mus kitaip elgtis. rašau jus šį laišką norėdamas atmerkti jūsų akis. Nėra ko bijoti, nes šio efekto idėja tėra tik pačių žmonių susikurtas mitas. O juk mitais ir iliuzijomis mes ir esame gyvi.

Kada pradėjo sklisti šis mitas? Sugrįžkime į 1957-uosius metu. Vienas amerikiečių verslininkas Džeimsas Vaikeris, sugalvojo atlikti eksperimentą kino seanso metu. Vykstant kino filmo "Piknikas" seansui, buvo paleistas dar vienas projektorius su užslėptais reklaminiais vaizdais. Ko juose nepamatė, o gal ir pastebėjo žiūrovai? "Valgykit spragėsius" ir "Gerkit coca-colą". Ši paslėpta reklama buvo rodoma beveik visą 57-ųų vasarą. Statistiniai rodikliai parodė, kad per tą paslėptos reklamos vasarą coca-colos (17 proc.) ir spragėsiu (50 proc.) pardavimai ženkliai išaugo. Taigi sulaukęs gerų rezultatų, Vaikeris užpatentavo šios paslėptos reklamos idėją. Ir toliau jis vykdė panašią kampaniją, taip 25 kadras pamažu įsiliejo į kino pramogų industriją.

Tačiau ši verslininko sėkmė tebuvo grynas atsitiktinumas. Mokslininkai, psichologai ir sociologai tikėjosi sužinoti daugiau apie 25 kadrą, bet Vaikeris savo idėją laikė paslaptyje. 1958 metais jis pakartojo tą patį eksperimentą, tačiau šį kartą jo žiūrovai arba eksperimento dalyviai buvo rimti politikai, vyriausybių organizacijų atstovai, žurnalistai ir mokslininkai. Verslininko nenaudai, rezultatai buvo liūdni. Pasirodo, jog tas paslaptingas 25 kadras neturi jokios įtakos pardavimų didinimui. Šiuo metu spragėsių ir coca-colos nereikia reklamuoti pasąmoningai. Kino teatruose, prieš filmo seansus, rodomos visai neslaptos reklamos.

Šiuolaikiniuose kino filmuose 25 kadras arba pasąmoninės žinutės naudojamos tik formaliai. Vienas iš tokio panaudojimo pavyzdžių, tai visiem gerai žinomas filmas "Kovos klubas" (shhh, pirma kovos klubo taisyklė...).

Koks vis tik yra tariamas 25 kadro efektas?

25 kadras tapo populiariu mitu, tam tikra iliuzija, kuria visi tikime, o gal jos bijome. Kas jei jums pasakyčiau, kad šis kadras neturi jokio paslėpto poveikio? Net 48 kadrai per sekundę neslepia jokio mistinio poveikio, tik technologinius privalumus. Įprastai mūsų akis gali užfiksuoti 24-ių kadrų per sekundę kaitą. Taigi 24-uri atskiri, tos pačios scenos, kadarai juda ir kuria tęstinumo iliuziją. Žinoma P.Jacksonas įrodė, kad mūsų akis geba užfiksuoti ir 48 kadrų kaitą. Vis tik papildomi kadrai neturi jokio žalingo poveikio mūsų sąmonei. Nors buvo manoma, kad paslėptos vaizdinės žinutės veikia žmogaus elgseną, neurofiziologai paneigė bet kokius gandus. Žmogus suvokia tik tą informaciją, kurią pamato. Taigi paslėptas 25 kadras neturi mums jokio tiesioginio poveikio.

*Jei vis tik pastebėsit, bent akies krašteliu, paslėptą informaciją, ji gali pasiklysti tarp didelio, į smegenis plūstančio, informacijos kiekio. Pasirodo, kas mūsų smegenys rūšiuoja informaciją kas sekundę ir atrenka tik tuos duomenis, kurie mums svarbiausi.

Ragėjimo inertiškumo dėsnis.

Mūsų akys pastebi kiekvieną kadrą, tačiau regėjimo inertiškumo dėsnio dėka, tie kadrai susijungia į vientisą judančią patirtį. Kadrais susilieja ir mes nepastebime "pašalinės" informacijos, o gal pastebime? Būtent dėl regėjimo inertiškumo galim pastebėti 25 kadrą tačiau net ir trumpos paslėptos frazės bus greitai pamirštos. Taigi pamiršime ir 25-ąjį kadrą.

Ar 25 kadras vis dar sukasi?

Amerikiečių verslininko eksperimentas nebuvo visiškai pamirštas, tačiau pats Vaikeris dingo iš akiračio. Teisėsaugai į rankas jis pateko tik 1962 metais. Vaikeris buvo apkaltintas pinigų plovimu bei visuomenės dezinformavimu. Taigi jis buvo ne kas kitas, o aferistas. Gaila, kad vis dar atsiranda jo pasekėjų, kurie bando 25-uoju kadru gydyti priklausomybes.... Bet čia ne "prisukamas apelsinas", kurio metu pagrindinis veikėjas buvo gydamas nuo žiaurumo ir chuliganizmo.

Taigi neapsigaukite 25 kadro kuriama iliuzija, nes jos paprasčiausiai "nėra"

Visados su jumis, kino mechanikas Toto